Traceroute

از تریس روت برای پیدا کردن مشکلات ارتباطی بین روترها استفاده میگردد

تریس روت چیست؟

از ابزارهای دیگر و بسیار کاربردی شبکه Tracerout میباشد که برای آزمایش در دسترس بودن یه هاست (سرور) استفاده میگردد، این ابزار نیز همانند ابزار پینگ با پروتکل ICMP کار میکند ولی وجه تفاوت های زیادی با پینگ دارد. در ابزار تریس روت بر خلاف پینگ که به روترهای موجود در شبکه کاری ندارد، تک تک روترهای موجود در شبکه از Gateway اینترنت کلاینت گرفته تا روتر قبل از سرور مقصد بصورت تک تک تست و نتیجه آن برای شما نمایش داده میشود. از این ابزار کاربردی در بیشتر مواقع برای پیدا کردن مشکلات ارتباطی بین روترها استفاده میگردد .

از تریس روت برای پیدا کردن مشکلات ارتباطی بین روترها استفاده میگردد و زمانی که ارتباط بین روترها دچار مشکل گردد با توجه به اینکه تک تک روترهای در مسیر هاست مقصد تست و بررسی میگردد به راحتی میتوان منشاء مشکل را کشف و جهت رفع مشکل اقدام کرد. همچنین در مواردی که Latency ذکر شده در پینگ بالا و یا ناپایددار باشد میتوان از طریق این ابزار روترهای در مسیر را تست و علت مشکل را کشف نمود. برای درک راحت رفع مشکل به مثال زیر دقت کنید:
به عنوان مثال سرور شما در تهران و دیتاسنتر برج میلاد آسیاتک قرار دارد و شما در شهر ایلام زندگی میکنید و کاربر دیگر شما در رشت زندگی میکند، به عنوان مثال هنگامی که کاربر شما در رشت مشکلی در ارتباط و سرعت خود ندارد ولی کاربر شما در ایلام مشکل ارتباطی و سرعت دارد به راحتی با دریافت گزارش تریس از کاربر میتوانید مسیر و حتی تعداد روترهای موجود در مسیر را با روزهای قبل یا گزارشهای قبل مقایسه کنید و متوجه شوید که مشکل از کجاست، مثلا اگر تعداد روترها افزایش یافته است میتوان تشخیص داد که احتمالا به دلیل مشکلات ارتباطی زیرساخت کشور ارتباط شهر فوق از طریق مسیر دیگری به دیتاسنتر برقرار شده است که باعث افزایش طول مسیر و یا روترها در نتیجه کاهش سرعت و یا اختلال در شبکه شده است.
برای ایجاد تریس روت روی ویندوز به راحتی میتوانید با استفاده از دستور tracert yourhost.com در محیط cmd ویندوز استفاده کنید. نتیجه بازگشتی این دستور تا تعداد 30 Hop در مسیر شبکه مقصد را شامل میگردد. این ابزار بر روی هر دو پروتکل آی پی یعنی IPV6 و همچنین IPV4 قابل استفاده میباشد.