DNS LookUp

Nslookup یا DNS Lookup یکی از اساسی ترین دستورات شبکه است که جهت عیب یابی و رفع مشکلات مربوط به ریسالو و ترجمه مقادیر DNS ها استفاده میگردد

ابزار DNS Lookup چیست ؟

با استفاده از این ابزار میتوان اطلاعات دی ان اس های مربوط به یک هاست(دامنه) را از روی سیستم خود، یا با اتصال به DNS سرور مدنظر بررسی کرد. کاربرد آن بصورت ساده بدین صورت میباشد که با ایجاد کوئری از یک دامنه میتوانید رکوردهای DNS تنظیم شده و الویت دار آن را مشاهده کنید. مثلا با اجرای دستور nslookup farasp.org شما میتوانید رکوردهای کش شده روی سیستم خود را از دامنه Faraso.org مشاهده کنید که به این حالت استفاده از nslookup در اصطلاح noninteractive یا غیر تعاملی گفته میشود.

استفاده از حالت غیر تعاملی nslookup بدین شرایط میباشد که هنگام اجرا و درخواست کوئری،رکوردهای کش شده از DNS روی سیستم شما بازگشت داده میشود و یا به عبارت دیگر DNS سرور های پیش فرض ست شده روی شبکه و سیستم شما مقدار پاسخ DNS های درخواستی را باز میگرداند. در حالت تعاملی استفاده از DNS Lookup یا Nslookup شما میتوایند سرور پیش فرض را تغییر دهید و مقدار دلخواه DNS Server را وارد کنید. در این حالت nslookup نتیجه وجود یا عدم وجود زون مدنظر شما در DNS Server تنظیم شده به شما نمایش داده میشود. در این حالت مقدار بازگشت داده شده فقط یک آی پی خواهد بود و این مقدار برابر هست با مقدار آی پی ست شده در DNS server پیش فرضی که تعریف نموده اید. DNS Lookup در فارسی به معنی جستجو یا مشاهده نام سرور ها میباشد. DNS Lookup را برخی افراد با Resolver های سیستم عامل اشتباه میگیرند در نظر داشته باشید که Resolver های سیستم عامل از DNS Lookup جدا هست و همانطوری که توضیح داده شد مقدار بازگشتی DNS Lookup برابر هست با پاسخ ترجمه ای که از DNS سرور پیش فرض روی شبکه شما ارسال میگردد.